Introduction » Blokovi za crtanje
Za uspešno delo nije dovoljno samo da imate kvalitetne boje, olovke i bojice, već je važno i da radite na odgovarajućoj podlozi kako bi rezultati bili zaista dobri, ali i kako bi radovi bili trajni. Svi znamo da postoji velika razlika između papira za crtanje i akvarel papira, na primer. Ali, čak i među papirima za istu likovnu tehniku postoje značajne razlike, a oznake na njima pomažu vam da odaberete pravi.
Težina papira - Ako ste se pitali o čemu govori oznaka g/m² koju na sebi ima svaki blok papira, evo odgovora. U pitanju je broj koji nam govori koliko grama je težak jedan kvadratni metar određenog papira. Što je brojka veća - to je papir teži, odnosno deblji. Tako imamo papire od 90 g/m² koji su odgovarajući za skiciranje, zatim od 220 g/m² koji mogu biti sjajna podloga za pastel. U svetu likovne umetnosti papiri za akvarel boje imaju najveću gramažu i najčešće su upotrebi oni od 300 g/m² ili teži.
Tekstura papira - Tekstura papira značajno doprinosi izgledu vašeg crteža, posebno ako radite mekanim crtaćim sredstvima poput prirodnog ugljena ili suvog pastela. Oni sa naglašenijim neravninama zadržavaće više boje na sebi i samim tim će linije biti jasnije i intenzivnije. Kod kvalitetnijih papira o teksturi nam govori podatak hot-pressed/cold-pressed/rought. Vruće presovani (hot. pressed) papir je izuzetno glatke strukture, cold-pressed ima vidljivu i umereno grubu teksturu, a ako nosi oznaku rought ima jako izraženu hrapavu teksturu.
Sastav papira je presudan za knjegov kvalitet. Najkvalitetniji su oni izrađeni od 100% pamuka i kod kojih je naznačeno da ne sadrže kiseline. Postoje i blokovi sastavljeni od “papira” koji su napravljeni od veoma tankih sintetičih premazanih tkanina - to su podloge koje podnose čak i uljane boje. Veoma zanimljivo za one koji vole da slikaju u prirodi, zar ne?
Čitajte još korisnih i zanimljivih informacija iz sveta likovne umetnosti na našem BLOG-u!